انواع عایق

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. دسته بندی نشده
  4. chevron_right
  5. انواع عایق

انواع عایق

عایق‌های حرارتی گرم و سرد:

یکی از مهم‌ترین پارامترها در انتخاب نوع عایق محدوده دمای کارکرد عایق است. برای هر عایق بسته به جنس آن محدوده‌ دمای کاری مشخصی تعریف می‌شود. بدین معنی که عایق در آن محدوده دمایی بهترین عملکرد را سلولی پلی اولفینی جزء عایق‌های ترموپلاستیک (thermoplastics) محسوب شده به‌طوری‌که اگر دما به بیش از محدوده دمای مجاز کاری آن‌ها برسد ناگهان دچار تغییر شکل پلاستیک شدید می‌شوند. بنابراین قبل از عایق‌کاری باید شرایط و دمای محیط و سیستمی که قرار است عایق‌کاری در آن صورت بگیرد مشخص شود و با توجه به محدوده دمای کاری عایق مناسب انتخاب شود. عایق‌ها را می‌توان ازنظر محدوده دمای کاری به سه دسته گرم و سرد و عایق‌های دمای بسیار بالا تقسیم‌بندی نمود:

 عایق‌های گرم بیشتر برای عایق‌کاری و تجهیزاتی استفاده می‌شوند که دمای کاری آن‌ها بیشتر از دمای اتاق است. هم‌چنین این عایق‌ها به‌عنوان عایق حرارتی مخصوص ساختمان و عایق‌کاری دیوارها و سقف‌ها نیز استفاده ‌می‌شوند. از عایق‌های گرم می‌توان در عایق‌کاری خطوط انتقال گرم مانند موتورخانه‌ها، سیستم‌های گرمایش و دودکش‌ها، استفاده کرد. محدوده دمای کاری این نوع عایق‌ها معمولاً بین 25- الی 850 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. انواع رایج عایق‌های گرم موجود در بازار در جدول روبرو ارائه‌شده‌اند.

عایق‌های حرارتی سرد:

عایق‌های سرد بیشتر برای عایق‌کاری خطوط سیستم‌های تهویه و کانال‌های انتقال گاز یا مایعات استفاده می‌شود. این نوع عایق‌ها معمولاً ضریب نفوذ آب و بخار بسیار پایینی دارند و درنتیجه از چگالش (تبرید) بخار جلوگیری می‌نمایند. این خاصیت آن‌ها برای عایق‌کاری سردخانه‌ها، یخچال‌ها و خنک‌سازها بسیار ایده‌آل جلوه می‌نماید. محدوده دمای کاری این نوع عایق‌ها به‌طور متوسط بین 100= الی 100 درجه سانتی‌گراد است. درصورتی‌که دمای محیط با خط انتقال لوله از محدوده دمای کاری فراتر نرود، می‌توان از این نوع عایق‌ها در عایق‌کاری خطوط گرمایش مانند شوفاژ و موتورخانه نیز استفاده کرد. انواع عایق‌های سرد موجود در بازار می‌توان فوم‌های الاستومری (NBR&EPDM)، پلی‌استایرن (EPS/XPS)، فوم‌های پلی‌اتیلن (EPE/XPF)، فوم پلی یورتان، فوم شیشه، فنولیک، فوم پلی‌ایزوسیانورات و …را نام برد.

عایق‌های دمای بسیار بالا (نسوز- refractory):

این نوع عایق‌ها توانایی تحمل دمای بسیار بالایی را دارند و بیشتر در صنایع خاص مانند کوره‌های ذوب و کوره‌های عملیات حرارتی و همچنین به‌عنوان عایق ضد آتش استفاده‌ می‌شوند. نوع بسیار رایج این نوع عایق در بازار پشم سنگ سرامیک است که نوع V آن تا دمای 165 درجه سانتی‌گراد را نیز تحمل می‌کند. برخی از انواع خاص عایق‌های پشم سنگ می‌توانند دماهای بسیار بالا را تحمل کرده و در این دسته‌بندی جای‌گیرند.

 

مطالب مرتبط

فهرست