پشم سرباره

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. دسته بندی نشده
 4. chevron_right
 5. پشم سرباره

پشم سرباره

پشم معدنی كه از مذاب سرباره كوره ذوب‌آهن ساخته می‌شود. (استاندارد ملی80 84 بند 3-16-4)

از محصولات جانبی كوره بلند پس از استخراج آهن می‌باشد. به‌طور خلاصه طی این فرایند سنگ‌آهن كه خود تركیبی است از اكسید آهن، منگنز، كلسیم و سیلیکات‌ها می‌باشد با آهک و كک وارد كوره بلند شده و پس از احیا آهن و جداسازی, آهن مذاب از پایین كوره و سرباره از بالای آن خارج می‌شود. سپس سرباره به‌دست‌آمده در دمای 1400 درجه سانتی‌گراد مجدداً ذوب‌شده و به الیاف مبدل می‌گردد. اكسید سیلیس sio2 جزاصلی تمامی عایق‌های معدنی یكی از عمده‌ترین مواد تشکیل‌دهنده پشم سرباره هست این مقدار در حدود 36% است و مواد تشکیل‌دهنده آن عبارت‌اند از:

دارا بودن خواص و درصد خلوص یكنواخت در تمام قسمت‌های عایق از مزایای عمده این محصول است. در کشورهای صنعتی جزو پرمصرف‌ترین عایق‌های معدنی است. سیلیس باعث رشته‌رشته شدن الیاف عایق پشم سرباره می‌گردد و اضافه شدن در صد سیلیس آن را به سمت پشم‌شیشه سوق می‌دهد و كم شدن آن فرآیند رشته‌ای شدن آن‌ها را به خطر می‌اندازد.

سر الیاف آن كروی شكل بوده كه به همین دلیل باعث خراش و تحریک پوستی بسیار كمتری می‌شود و به دلیل ریز بودن ذرات آن عایق الکتریسیته نیز می‌باشد, بازگشت‌پذیری آن به طبیعت سریع انجام می‌شود.

 جهت تولید اشكال هندسی از یک چسبنده لاتكس رزینی گرما سخت استفاده می‌شود كه محصول تولیدشده تحمل درجه حرارتی كمتر از نوع خالص آن را دارد.

حداكثر تحمل درجه حرارت آن در نوع خالص 750ºC است و در حالت غیر خالص و مخلوط با ماده چسباننده حداكثر در حدود 350ºC را تحمل می‌کند.

به لحاظ كاربرد آن در عایق‌کاری صوتی می‌توان گفت, این ماده می‌تواند به‌عنوان عایق صوتی نیز به كار رود اما میزان جذب صوت بخصوص در فرکانس‌های پائین باضخامت عایق رابطه مستقیم دارد, در انواع خاص آن و در فرکانس‌های صوتی بالا می‌تواند عایق خوبی به شمار آید.

خصوصیات پشم سنگ و سرباره

 • پشم سنگ و سرباره كاملاً بهداشتی و غیرسمی می‌باشند.
 • استفاده از آن در صنعت هیچ‌گونه عوارض پوستی، ریوی و سیلیكوز در پی ندارد.
 • هدایت جریان الكتریسیته آن صفر می‌باشد و كاملاً نارساناست.
 • كاملاً قلیایی بوده و به علت نداشتن كلر، بر روی تمام فلزات بی‌اثر و فاقد اثر خورندگی است.
 • به علت وجود عناصر مقاوم با نقطه ذوب بالا از قبیل سیلیسیم، آلومینیوم، كلسیم، آهن و منیزیم در تركیب شیمیایی پشم سنگ و سرباره مقاومت محصولات این شركت در برابر حرارت بسیار بالا بوده و در اصطلاح نسوز می‌باشد.
 • الیاف پشم سنگ و سرباره نرم و لطیف است.
 • جذب صوت آن فوق‌العاده بوده و عبور صوت از آن در فركانس‌های بالا بسیار ناچیز می‌باشد.
 • به علت آنالیز خاص این محصولات در برابر نور خورشید, حرارت‌های لحظه‌ای و دائمی مقاوم بوده و تارهای آن‌ها متخلخل نمی‌شوند.
 • كاربری و استفاده از آن بسیار آسان و مقرون‌به‌صرفه است.
 • سبكی وزن این محصولات باعث جلوگیری از ایجاد بار اضافی در موارد مصرف آن شده است.
 • به علت تنوع محصولات و انعطاف‌پذیری آن‌ها، كاربری و استفاده از آن در شرایط و محل‌های مختلف بسیار ساده و امكان‌پذیر می‌باشد.

كاربرد و استفاده از عایق‌های صوتی و حرارتی (عایق‌های پشم سنگ و سرباره) در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی نیروگاه‌ها، تأسیسات، صنایع هواپیما، كشتی و اتومبیل‌سازی، صنعت ساختمان، صنایع فولاد و ذوب‌آهن، صنایع سیمان و … هرروز بیش‌ازپیش شده و جایگاه آن در این صنایع از اهمیتی خاص برخوردار گردیده است.

مطالب مرتبط

فهرست